PROMETNI PROPISI I PRAVILA - PROMETNA KULTURA

Autor: Nina Lesinger, 7. 2. 2017.

Poštovani roditelji i posjetitelji OŠ Prelog,

zbog učestalih "prometnih" događanja na parkiralištima Škole želimo vam objasniti neka pravila.

Parkiralište ispred Škole je javno parkiralište i na njemu je iscrtana horizontalna signalizacija:

NATPISI – daju sudionicima u prometu potrebne obavijesti

U NATPISE na kolniku spadaju oznake :

“STOP”
“BUS”
“TRAM”
“TAXI”
“ŠKOLA”
“VLAK”
Nazivi mjesta
Ograničenja brzine.

Natpisi na kolniku mogu biti izvedeni i kao umetnuti prometni znakovi(Pravilnik o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama (NN 33/05, 64/05-ispravak, 155/05, 14/11; Pravilnik o autobusnim stajalištima (NN 119/07); Pravilnik o znaku pristupačnosti (NN 78/08) )

Znak za autobusno stajalište se od svih posjetitelja Škole mora poštovati jer se u protivnom radi prometni prekršaj. Ono što je važnije od toga je da poštovajući prostor za zaustavljanje autobusa osiguravate sigurnost učenika putnika.Stoga vas lijepo još jedanput molimo da se parkirate i zaustavljate izvan tog područja.

Drugo parkiralište je s bočne strane i ono je u vlasništvu škole. U Školi je zaposleno 60 djelatnika, a veći dio njih na posao dolazi sa vlastitim osobnim vozilom. Kako smo u jednoj smjeni vrlo često je na tom parkiralištu velika gužva jer ono služi i za dostavu robe u školsku kuhinju. Unatoć postavljenom znaku da je to parkiralište samo za zaposlene vrlo često roditelji dovoze svoju djecu  i time ne samo da ugrožavaju njihovu sigurnost ( jer je u gužvi vrlo nepregledno) nego nepotrebno stvaraju gužvu te zauzimaju mjesta za parkiranje zaposlenicima škole.

Stoga vas sve koji dolazite u Školu ili samo dovozite svoju djecu u Školu molimo da se zaustavljate i parkirate  ispred Škole. Tako ćete moći ispratiti svojeg đaka pogledom sve do samih ulaznih vratiju i nećete stvarati gužvu na parkiralištu za zaposlenike škole. Isto tako poštujući prostor za autobus olakšavate posao vozačima školskih autobusa, a najvažnije od svega čuvate sigurnost svih učenika, a ne samo vašeg đaka. Hvala Vam svima na razumijevanju.