Dijamantni status ekoškole

Autor: Kristina Maltarić, 19. 6. 2018.

Osnovna škola Prelog ove je godine šesti put obnovila status međunarodne ekoškole i nakon 14 godina provedbe programa stekla dijamantni status. U petak 15. lipnja ispred naše škole održan je kratki prigodni program te podizanje zelene zastave.

Osnovna škola Prelog ove je godine šesti put obnovila status međunarodne ekoškole i nakon 14 godina provedbe programa stekla dijamantni status. Zelena zastava i certifikat Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš ugledno je međunarodno priznanje i nagrada koja se dodjeljuje za kontinuiran rad u području odgoja i obrazovanja za okoliš i održivi razvoj.

Taj status u ime škole primile su ravnateljica Nina Lesinger i voditeljica ekoškole Melita Trupković na svečanosti u Zagrebu 11. svibnja.

U našoj se školi posebna pozornost posvećuje smanjivanju i zbrinjavanju otpada, racionalnom korištenju energije i vode te čistoći okoliša. Tijekom školske godine provodimo niz aktivnosti: razvrstavamo otpad, organiziramo ili sudjelujemo na ekoradionicama i predavanjima, sudjelujemo na natječajima, uključujemo se ili sami organiziramo ekoakcije, te obilježavamo ekodatume.

Kao i svake godine, učenici naše škole sudjelovali su na ekonatjecanju „Ne dvoji nego smeće odvoji“ koje organizira gradsko komunalno poduzeće PRE-KOM. Naši učenici Danijela Hegeduš, Ema Klarić i Dorijan Strbad osvojili su 3. mjesto.

U akciji skupljanja starog papira posebno su se istaknuli Ana Hunjak, David Krušec, Ivan Jurčec i Mia Furdi, u akciji skupljanja starih baterija istaknuli su se Sara Mikec i Renato Ružman, dok su Emil Mustak i Mihael Zvonarek bili posebno marljivi u skupljanju starih akumulatora.

Marljivim učenicima zahvalnice je uručila ravnateljica Nina Lesinger.

Za navedene aktivnosti učenike su pripremale učiteljica Marija Šestan, Danijela Turek, Jasenka Poljak, voditeljica ekoškole Melita Trupković i ravnateljica Nina Lesinger.

Prije samog podizanja zastave, kratki prigodni program pripremili su učenici razredne nastave i pjevački zbor mlađeg uzrasta.

Sve navedeno ostvareno je uzajamnim radom učenika, učitelja, roditelja i djelatnika Škole te članova lokalne zajednice. Čestitamo svima zaslužnima, a status ekoškole trudit ćemo se opravdati i sljedećih godina.