Dan medijske pismenosti u suradnji sa Srednjom školom Prelog

Autor: Silvio Benč, 23. 5. 2023.

Povodom Dana medijske pismenosti pod nazivom „Mediji jučer, danas, sutra“ posjetili su nas mahom bivši učenici naše škole, današnji gimnazijalci, koji su kod nas vodili dvije radionice.

Jedna je bila vezana uz Festival znanosti, a druga uz Dane medijske pismenosti. U potonjoj su radionici učenici 7.c razreda OŠ Prelog saznali kako su se kroz povijest razvijali mediji, koje medije imamo danas i koje najviše koristimo. U metodi kugličnog ležaja učenici su jedni druge ispitivali neke činjenice o medijima i njihovom nastanku. Potom su se podijeljeni u grupe pozabavili pojedinim medijem: novinama, radijem, televizijom, televizijom u Hrvatskoj te Internetom i novim medijima. U ekspertnim grupama su jedni drugima ispričali što su saznali o razvoju medija kojim su se bavili. Na kraju smo kratko raspravili kako će mediji izgledati u budućnosti i treba li zabraniti neke od društvenih mreža ili ne. Svaka je grupa (oni za, oni protiv i oni za možda) dala svoje argumente vezano uz temu zabrane (ili ne) društvenih mreža. Po završetku radionice učenici i učenice 2.G razreda Anja, Antonija, Eva, Ivan, Miles i Rea kratko su se podružili s učiteljicom Julijom Novak i ravnateljicom Melitom Trupković. Hvala Srednjoj školi Prelog na predivnoj suradnji i veselimo se ponovnom susretu!