Međunarodni dan Afrike

Autor: Silvija Kosec, 26. 5. 2023.

Međunarodni dan Afrike je poseban dan u 4.b razredu, a pogotovo za učenika Davida Filemona Koa Koa koji ima afričke korijene. Kako bi što svečanije obilježili ovaj dan učiteljica Silvija Kosec obukla je afričko svečano odijelo. Svečanosti nam se pridružila Davidova sestra Divna, a mama nas je kao i svake godine počastila finim, ukusnim kolačima s kakaom.

Ovaj dan pruža priliku za razvijanje svijesti o izazovima s kojima se afrički kontinent suočava, kao što su siromaštvo, bolesti, politički sukobi i druga pitanja.

Dana Afrike obilježava se 25. svibnja svake godine. Cilj obilježavanja je promovirati afričku kulturu, naslijeđe, raznolikost i postignuća afričkih naroda.

Međunarodni dan Afrike prvi put je obilježen 1963. godine kako bi se proslavilo osnivanje Organizacije afričkog jedinstva (sada Afrička unija), čiji je cilj bio promicanje suradnje među afričkim zemljama i borba protiv kolonijalizma i rasizma.

Obilježavanje Dana Afrike pruža priliku za slavlje i poštovanje prema afričkoj kulturi i doprinosu afričkih naroda globalnoj zajednici.

Tekst i fotografije: Silvija Kosec