Kvaliteta internetske veze

Autor: Zdravko Crnković, 3. 5. 2020.

Ovih dana učenici nastavi prisustvuju na daljinu. Gradivo koje su do sada slušali u svojim razredima uglavnom prate preko interneta ili televizije. Veliki dio nastave preko interneta odvija se pomoću poruka ali i audio i video konferencija. Povećanjem broja korisnika koji su stalno online preko video i audio veze povećava se i internetski promet, odnosno dolazi do zagušenja internetske veze.
            Koliko je vaša internetska veza dobra možete utvrditi sami tako da izmjerite njenu brzinu, ping ili jitter.

Kod preuzimanja(download) podataka mjerimo koliko u jednoj sekundi možemo preuzeti podataka sa servera na koji se spajamo tijekom nastave na svoje računalo, tablet ili mobitel. Količina preuzetih podataka mjeri se u Mbps (Megabitima/sekundu), odnosno MBps(MegaBajtima/sekundu ). Na primjer ako je vaša brzina skidanja (speed download)=56 Mbps to je isto što i 7 MBps.
              Kod ADSL rutera obično je brzina skidanja (download) podataka nekoliko puta veća od brzine slanja (upload) podataka.
              Prema podacima koje sam našao na portalu klik.hr od 30.4.2020. prosječna brzina interneta za korisnike mobilne mreže je:
Download 55,13 Mbps,        Upload 15,27 Mbps, ping 31 ms

za korisnike fiksne mreže je:
Download 35,93 Mbps,     Upload 15,59 Mbps, ping 28 ms

Za korisnike je bolje da je brzina slanja i preuzimanja podataka veća a ping manji.
Ping tj. latencija ili brzina odaziva mjeri se u ms (milisekundama) i bolje je da je taj broj čim manji. Veliki ping ne vole igrači online igrica, a vidimo ga kao „trzanje“ odnosno kašnjenje slike.

Jitter je mjera odstupanja od pinga tj. latencije. Ako vam je ping u jednom trenutku 10 milisekundi, a odmah nakon 15 milisekundi, ovih 5 milisekundi razlike zove se jitter.

Brzinu vaše veze možete izmjeriti pomoću programa za mjerenje brzine interneta a jedan od najpoznatijih je Ookla Speed Test. Testiranje brzine je najbolje pokrenuti u vrijeme kada uobičajeno koristite Internet. Za očekivati je da će vam brzina biti najveća ako imate na internetu aktivan samo jedan uređaj, a ako imate više aktivnih uređaja, onda će vjerojatno biti izmjerena manja brzina.  Programe možete pokrenuti i bez preuzimanja na svoje računalo, ako se spojite preko nekog od ovih linkova:

« Svibanj 2024 »