Joža Horvat - u OŠ Prelog

Autor: Zdravko Crnković, 27. 2. 2008.

JOŽA HORVAT hrvatski pripovjedač, moreplovac i putopisac gostovao je u našoj školi 25. siječnja 2008. godine i sve nas oduševio svojom jednostavnošću i spontanošću. Kako je iste večeri imao promociju svojih sabranih djela u organizaciji Turističke zajednice grada Preloga , zamolili smo organizatore da uspiju pronaći malu rupu u rasporedu kako bi velikog i zanimljivog čovjeka doveli u našu školu. I na radost učitelja i učenika uspjeli smo u tome. Koliko su svi sa zanimanjem pratili ono što je gospodin Horvat imao za reći svjedoči činjenica da ni nakon službenog završetka književnog susreta nitko nije htio ustati i otići.
Na samome početku malo su zasvirali tamburaši, članovi Seljačke sloge Prelog. A ugledne goste je pozdravila učiteljica Dominika Lukačić-Murković , te pročitala kratku biografiju književnika. Nakon toga su učenice Leona Krušelj i Barbara Šimić pročitale ulomke iz brodskog dnevnika Besa. Onda nam je gospodin Joža prepričavao svoje doživljaje s dugih putovanja svjetskim morima. Kako bi priča bila što zanimljivija donio je i mnoge rekvizite i suvenire iz egzotičnih zemalja među kojima su se našli i zubi morskog psa. Nakon toga učenici su imali prilike postavljati pitanja koja su stvarno bila različita, te je gospodin Horvat morao odgovarati kako to da se on rođeni Međimurac našao na moru, kako je to putovati po nepoznatom svijetu, je li sreo kakve sirene ili mitska bića, koja ga je zemlja najviše oduševila. Govorio je kako je u Besu uložio 8 godina: dvije godine je gradio brod, dvije godine je oplovljavao svijet, a četiri godine je pisao Besu. S velikom je ljubavlju i poštovanjem spominjao i svoju suprugu Renatu koja ga je redovito pratila na putovanjima, te nam tako odgovorio na pitanje koliko je u stvari bitna podrška obitelji u ovakvim pothvatima. Na kraju je odgovarao i na vječna pitanja o životu, davao korisne savjete učenicima kako život što bolje iskoristiti.
O teškim danima Jože Horvata, o njegovim osobnim tragedijama, o njegovim ozljedama govorila je urednica sabranih djela gospođa Đurđa Mačković ,a onda je glumac i radijski voditelj Dubravko Sidor pročitao ulomak iz knjige Waitapu.
Na našu žalost 45 minuta preletjelo je i književni susret morao se privesti kraju. Mi smo mu na rastanku darovali male suvenire koje izrađuju naši učenici i poželjeli puno zdravlja.

Autor:

« Svibanj 2024 »