ISTRAŽIVAČKA TERENSKA NASTAVA ČETVRTAŠA NA OTOKU KRKU

Autor: Silvija Kosec, 27. 5. 2023.

Znanje je moć, a još je jače ako ga istražiš sam!

Istraživačkom terenskom nastavom, 26. svibnja 2023. godine kao važnim dijelom obrazovnog iskustva učenika omogućio im je da izvan učionice steknu praktično znanje o različitim područjima. Otok Krk, jedan od najvećih otoka u Hrvatskoj, nudi obilje mogućnosti za terensku nastavu, posebno u pogledu istraživanja kulturne i prirodne baštine. Učenici su upoznali samostan na otoku Košljunu, crkvu Svete Lucije u Jurandvoru i akvarij u Baškoj.

Samostan na otoku Košljunu je jedna od najpoznatijih znamenitosti otoka Krka. Ima bogatu povijest i domaćin je vrijednih umjetničkih i kulturnih blaga.

Posjet samostanu pružio je učenicima priliku da se upuste u putovanje kroz vrijeme i saznaju više o povijesti ovog područja. Muzej unutar samostana prikazuje razne eksponate koji svjedoče o životu samostana kroz povijest. Tu su i vrijedne knjige, rukopisi, numizmatička zbirka i umjetničke kolekcije koje prikazuju lokalnu umjetnost.

Crkva Svete Lucije u Jurandvoru smatra se jednim od najvažnijih mjesta na otoku Krku. Ova crkva je posebno poznata zbog Bašćanske ploče, jednog od najstarijih pisanih spomenika hrvatskog jezika. Bašćanska ploča datira iz 11. stoljeća i sadrži glagoljski natpis koji je od velikog povijesnog značaja.

Posjet crkvi Svete Lucije pruža učenicima priliku da nauče više o povijesti hrvatskog pisma, jezika i kulture. Pored Bašćanske ploče, unutrašnjost crkve obiluje raznim umjetničkim djelima, freskama i drugim relikvijama.

Nakon toga posjetili smo akvarij u Baškoj. Baška, slikoviti gradić na otoku Krku, dom je jednog od najzanimljivijih akvarija u regiji. Akvarij u Baškoj nudi učenicima mogućnost da istraže bogatstvo podvodnog svijeta Jadranskog mora.

Nakon predivnih doživljaja tijekom boravka na otoku Krku, učenici su predahnuli uz fini ručak i na kraju uživali u suncu i kupanju u moru.

Tekst: Silvija Kosec