Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona?

Autor: Silvija Kosec, 2. 2. 2023.

Povodom  obilježavanja svjetskog Dana sigurnijeg interneta  06. veljače učenici 4.tih razreda OŠ Prelog ove su godine obilježili na drugačiji način.

Učiteljica Silvija Kosec, održala je predavanje suučenicima paralelnih razreda, tzv. 4.a, 4. b i 4. c razredu na temu „Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona.“

Internet je ušao u živote svih nas, a djeca se njime potpuno i samostalno koriste bez prevelike zaštite i nadzora roditelja.

Stoga je učiteljica prepoznala važnost edukacije  i promicanja sigurnije i odgovornije online tehnologije, mobilnih uređaja te korištenja društvenih mreža.

Učiteljica je provela „Akcijsko istraživanje na temu kako utječe Internet i društvene mreže na učenike četvrtih razreda Osnovne škole Međimurske županije.  Problem u tome je da su društvene mreže i platforme dostupne učenicima u svakom trenutku. U vrijeme razvojnih promjena virtualni je svijet posebno opasan za razvoj mladog čovjeka, negativno utječe na socijalnu interakciju, pogoduje razvoju ovisničkih ponašanja cyberbullyinga te manjku samopouzdanja.

Istraživanje pokazuje da učenici provode veliki dio vremena na internetu pretežito u aktivnostima zabave, slobodnog vremena i razonode, igranju igrica, gledanje YouTube – a ili su na društvenim mrežama.

Nedovoljno koriste Internet za učenje putem nekih platforma.

Rezultati istraživanja su zabrinjavajući u tome što velika većina učenika ima profil na društvenim mrežama iako su nedostupne zbog dobi i nedovoljne zrelosti.

Djeca ove dobi, učenici 4. tih razreda ne pokazuju dovoljno znanje o cyberbullyingu te ih tome treba kontinuirano poučavati.

Vjerujem da će ovo predavanje pridonijeti većoj sigurnosti na internetu i sigurnijem korištenju društvenih mreža.

Tekst i fotografije: Silvija Kosec

4.b razred

U 4.b razred upisano je 18 učenikaod toga

8 djevojčica i 10 dječaka.

Nastava se održava u jednoj smjeni. Nastava ujutro započinje  u 7.45 sati.

Učenici borave u učionici glazbena 2 u prizemlju škole.

Razrednica 4.b razreda je

Silvija Kosec, mag.prim.educ., učitelj savjetnik